Špirlice 'Kateřina'

Pojmenování Špirlice 'Kateřina'

Tento originální kultivar, který je možné spatřit v Botanické zahradě v Liberci v pavilonu D (pavilon masožravých rostlin), by bylo možné také nazvat jako "kráska z Liberce", ale její skutečné jméno je Špirlice 'Kateřina' (Sarracenia Katherina). Své pojmenování nese po zahradnici Kateřině Staré, která o rostlinu pečuje. Expozice v Botanické zahradě v Liberci patří k profesionálně nejnáročnějším a značně složitým, ředitel RNDr. Miloslav studnička, CSc. chtěl tímto způsobem vyjádřit určité uznání dobré práce právě této kolegyni, která s láskou rostlince věnuje svůj čas. Tento fakt také dokládá následující úryvek z jeho knihy "Masožravé rostliny - objekt badatelů, dobrodruhů a snílků": "To 'Kateřina' je pojmenování veselé, neboť připomíná usměvavou zahradnici pečující řadu let o sbírku masožravých rostlin v liberecké Botanické zahradě. Tato vitální, nepřehlédnutelná brunetka jako by byla vtělena do této rostliny!"

Křížení

Je to originální kultivar získaný opylením druhů Sarracenia x mitchelliana (tj. S. leucophylla x S. purpurea) společně s S. leucophylla. Toto opylení bylo provedeno již v roce 1996. Botanici museli mít velkou trpělivost. Než se jim rostlinu podaří vypěstovat do dospělosti, trvá to 6 let, teprve pak mohou vybrat jedinou nejlepší rostlinu. Ze semenáčků byla vybrána většina purpurových a dobře vzrostlých exemplářů. Další 3 roky pak trvá namnožení dalších jedinců dělením. Teprve tak vzniklý reprezentativní vzorek jim umožní solidní ilustraci s popisem, a také případné poskytnutí nové rostliny do některých renomovaných sbírek. Další rok uplyne, než je vytvořen popis rostliny a podle předepsaných mezinárodních pravidel a dojde k uznání kultivaru.

Popis rostliny

Naše rostlina má ještě jednu sice méně zjevnou, ale velmi důležitou vlastnost. Je perfektně olistěná, tudíž ozdobná celý rok, zatímco původní druhy mají olistění jen sezónní.“ říká ředitel Miloslav Studnička. Rostlina je ojedinělá i svým vzrůstem. Špirlice 'Kateřina' má podobnou stavbu pastí jako všechny špirlice – láčka je vzpřímená, vysoká okolo 60 cm (24 palců včetně horního víčka), s šířkou obústí 5,5 cm (2 palce). Vnitřní strana víčka je pokryta hustým ochlupením (délka štětinek je od 2 do 2,5 mm). Vnější strana celé láčky je téměř bez ochlupení. Víčko láčky je stejně roztřepené jako u druhu S. leucophylla, kdežto např. S. flava ho má rovné, zpředu zúžené do špičky. Zabarvení pasti je v dolní části zelené, postupně od středu až po víčko je červená s výraznými bílými okýnky, která se později i se zbytkem horní části pasti zbarví do rudě červené barvy.

Pasti

Jedná se o opravdu ojedinělý burgundsky rudý typ špirlice se svislými, trumpetovitě tvarovanými láčkami. Příbuzenstvo a jiné doposud vypěstované odrůdy mají vždy jen zelenavou, načervenalou, ale nikdy ne zcela rudou barvu.
Když Špirlici 'Kateřině' vyroste nová láčka, působí spíše dojmem, že se jedná o druh S. leucophylla s jemným červeným zabarvením. Postupně však díky slunci se láčka vybarví až do rudě červené barvy s jemnými průsvitnými okýnky, které jsou světle červené s nádechem bílé barvy. Když je past postarší, světlejší okýnka zmizí úplně a horní polovina láčky má tmavě rudou barvu. Jako u všech rostlinek, příliš staré pasti začínají postupně od víčka láčky usychat. To je zcela normální jev, kterým se rostlinka zbavuje starého olistění a zároveň ho mění za nové. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že láčky Špirlice 'Kateřiny' lehce vonní, zřejmě tak k sobě lákají hmyz. Také se jim na sloupku, který drží víčko láčky, tvoří kapky nektaru, který je opravdu sladký jako med. Květ Špirlici 'Kateřiny' je vysoký stejně jako u S. leucophylla. Má nádherný, tmavě červený až rudý nádech. Květ však nevonní, za to např. u S. flavavonní velmi intenzivně.

Poslední její zvláštností je to, že je vyšlechtěna tak, aby netvořila zimní typ pastí - tzv. filódia. I přes zimu, kdy je málo světla, rostlina tvoří letní typ pastí, pouze nejsou vybarvené. Pro její dekorativnost vystavuje zahrada rostlinu v pavilonu D - masožravé rostliny. V současné době je tu umístěno 5 exemplářů s komentářem.

Pěstování:

Podle pana Studničky je její pěstování zcela jednoduché a stejné jako u celého rodu Sarracenia. Špirlice 'Kateřina' je obecně odolnější vůči chorobám, které rostliny napadají, miluje letní oslunění a sama roste jako z vody. Rostlinku stačí mít umístěnou přes léto nejlépe venku a to na přímém slunci, které 'Kateřina' miluje. V podmisce by měla mít stále dostatek vody, tak jako to vyžadují všechny špirlice. Nejlepší je voda dešťová, popř. destilovaná. Tvrdá a vápenitá voda z vodovodní sítě jí nedělá dobře. Přesazujeme ji 1x za 1 nebo 2 roky. Nic dalšího k jejímu úspěšnému pěstování potřeba není.